WhatsApp
Telefon
  • Fevzi Çakmak Mahallesi Cem Sultan Sokak No 3/A 55400 Bafra / SAMSUN
Halı Yıkamada Hipo kullanımı ve Zararları
15 Aralık 2021, 09:42

Halı Yıkamada Hipo kullanımı ve Zararları

Hipo Nedir?

Özellikle hipo, ülkemizde ne yazık ki geçmişten beri kullanılmaktadır. Hipo dediğimiz kimyasal, hepimizin bildiği gibi çamaşır suyunun esas özüdür. Bu nedenle hipo, bir çok Avrupa ülkesinde yıkama sektöründe kesinlikle kullanılmamaktadır.Hipo Hangi Koşullarda ve Kimleri Olumsuz Etkiler?

Nasıl ki sıradan halı şampuanları, halılara bir çok zarar veriyor ise, hipo da yanlış ve bilinçsiz kullanıldığı takdirde, sadece halıya değil, bütün canlılara ve doğaya çok büyük zararlar vermektedir. Kullanılan hiponun çok iyi durulanması gerekir. Çok iyi durulanmadığı takdirde, bildiğiniz gibi, evimizdeki çocuklar ve bebekler, halının üzerinde dolaşırken, hipo ve hipo artıkları, halının üzerinde yoğunlaşarak, ev ortamındaki bütün insanlara kanserojen madde yaymaktadır.Hipo Sadece Canlılara Mı Zarar Verir?

Sadece insanlara değil, bütün canlılara, hatta kullanmış olduğunuz halı yıkama makinası için de zararlı bir maddedir. Halı yıkama sürecinde makinayı kullanan kişi de bu maddeden çok etkilenmektedir, bunun en somut örneği de personelin bu maddeden dolayı genzinin yanmasıdır. Hipo, uçucu bir maddedir. Makina üzerindeki bilyelerin, redüktörlerin, elektrik aksamlarının içine girdiğinden dolayı bu parçaların da mukavemetini kaybedip uzun süreli kullanımını olumsuz etkilemektedir.Hangi Ürünleri Kullanmalıyız?

Evlerde kullandığımız bir çok farklı temizlik ürünleri nasıl ki bilimsel ve uzman insanlar tarafından tahlil yapılıp, değerlendirilip, yetkili bakanlıklardan zararsız olduğuna dair belgeler alınıp piyasaya sunuluyor ise, evimizdeki halılarda kullandığımız temizlik maddeleri de bir o kadar kurumsallaşmış, güvenilir, belgelendirilmiş ve tescillenmiş firmalardan temin edilmelidir. Halı şampuanı, insan sağlığına ve doğaya hiçbir şekilde zarar vermemelidir. Bunu daha önce Halı Şampuanı Seçimi yazımızda da belirtmiştir.
Tekrar altını çizersek, hipo ve kostik, bilinçsiz kullanıldığı takdirde hem kendi sağlığımıza hem halılarını yıkadığımız bütün insanların sağlığına hem de doğanın kirlenmesine, bilinçsizlikle, en büyük zararı vermektedir. Eğer ki Avrupa Birliği, böyle bir maddenin yıkamada kullanılmasına izin vermiyorsa, hiponun ne kadar zararlı bir madde olduğunu ve kanserojen olduğunu belirtmektedir.

Merdivcen Altı Halı Temizleme
Bir çok halı temizleme yeri merdiven altı diye tabir edilen vergisiz, ruhsatsız hiçbir resmi kaydı olmayan ve tabii ki denetimsiz biçimde açılmış yerlerdir. Bu nedenle ’de bu tarz halı yıkama yerlerinde yıkanan halılarda. Bilinçsizce kullanılan kimyasalların merdiven altı üretilen hiçbir kimyasal analizi ve belgesi olmayan bu ucuz halı şampuanlarının ve leke çıkarıcı kimyasalların, halılarda telafisi mümkün olmayan bozulmalara neden olmaktadır. Halılar yol kenarlarında veya etrafı açık derme çatma mekanlarda açık havada kurutulmaktadır. Bir çok halı yıkama müşterisinin halılarının bu şekilde yıkandığından haberi bile olmamaktadır.

Sosyal Medya :
Halı Yıkama da Son Teknoloji
17 Eylül 2021, 19:57
ÖNCEKİ
Çocuklarınızı, Sağlığınızı ve Bütçenizi Green Wash Halı Yıkama Tesisi Düşünür
08 Nisan 2022, 16:30
SONRAKİ